Cservenka Ferenc, bábszínész - zeneszerzővel beszélgettünk...
2025.05.25.
Kedves Feri! Ha valaki gyakran jár (vagy legalábbis már több, mint kétszer volt) a bábszínházban, szinte biztos, hogy találkozott Veled, az viszont egyáltalán nem magától értetődő, épp "melyik szerepedben" talált.
Bábszínészként dolgozol a Csodamalomban, mégis rengeteg élőzenei, zeneszerzői szerepben találkozhatunk Veled. Beszéljünk először picit a zenéről...
Hogyan és mikor indult a kapcsolatod a zenével, volt-e hangszer, ami miatt kifejezetten motivált voltál a zenetanulásban?
Cs.F.: Kisgyerek koromból indul a kapcsolatom a zenével: apám hegedült és énekelt, főleg magyar népzenét, illetve sokféle zenét hallgatott, hallgattunk együtt.
Viszonylag kevés intézményes zenetanulás áll mögöttem, így alapvetően hallás után tanulok.
Ének, basszusgitár, ritmushangszerek: ez számomra a legbiztonságosabb terep.
Ha egyet kéne választani, mégis az éneklést választanám.
Több előadásban (babaelőadások, A mindentjáró malmocska, Népek meséi) szólaltatsz meg különböző népi hangszereket - a népiség kiemelkedő a saját zenei világodban?
Az biztos, hogy a zenei anyanyelv (magyar népzene) tette rám a legerősebb hatást. Ebből következik a fő zenei motivációm.
Ugyanakkor nem vagyok beleragadva a népzenei vonalba. A hangzás, ami a legközelebb áll hozzám, az akusztikus megszólalás: különböző népek eredeti zenéje, klasszikus zene, blues, jazz.
Ezen kívül sokféle zene hatott rám rock és elektronikus vonalon is.
Hálás vagyok, hogy itt, a Csodamalomban volt, van lehetőségem zenét szerezni előadásokhoz, ilyenkor az említett zenei világok adják az alapot, az előadás tartalmához igazítva.

Különleges a karaktered és kifejezetten különleges, hogy egyik pillanatban a legkisebbeket szórakoztatod gitárral és egy vadmotoros csigával, egy kedves kislány apukájaként bújócskázol szivacsok között - majd snitt, s szinte mitikus karakterek bőrébe bújsz, mint a Népek meséi garabonciása, vagy A mindentjáró malmocska titokzatos főszereplője.
Cs.F.: A különböző feladatok más-más örömökkel és nehézségekkel járnak:
az a dolgom, hogy megtaláljam magam az előadásokban és a többiekkel együtt elmeséljünk olyan történeteket, melyekkel értéket adunk át. A Csodamalom alapvetően gyermekeknek játszik. És mivel ez nem választható szét, családoknak.
A szerepek, feladatok különbözőek, de így készülök mindegyikre: éljem át és értsem a történetet, találjam meg a megfelelő kifejezési eszközöket és gyakoroljam amit kell, hogy aztán figyelemmel, szabadon és örömmel át tudjam adni a közönségnek.
Mindez egy egész társulat munkája, beleértve mindenkit, aki az adott előadáson és annak külső körülményeinek biztosításán dolgozik. Tehát azokat is, akiket nem látunk a meghajlásnál.
Mi a legnagyobb nehézség a különböző típusú szerepek közti váltásban, hogyan készülsz egyik, vagy másik fajta előadásra? Hogy állsz a bábokhoz, mint eszközökhöz?
A közhelyeket kerülve: azt szeretném hozzáadni a világhoz, a környezetemhez,
amit én tudok adni. Hogy színészi játékot, mesélést, zenét is, az komoly lehetőség számomra és a bábszínházban ezek mindegyike fontos összetevő.

A bábozás összetett tudást igényel. Akinek sokat meséltek, alapvetően tud mesélni, aki úgy nőtt fel, hogy sokat énekeltek, alapvetően tud énekelni. Nem előadói szinten, de tud.
A bábozás másmilyen készség, tárgyakat kell életre kelteni. Ezt konkrétan tanulni kell és olyan gondolkodásmódot kíván meg, ami elsőre nem egyértelmű. Ha a bábos jól csinálja, a közönség természetesnek érzi a báb mozgását.
A gyerek, bár bábtechnikailag nem helyesen, de képes életre kelteni a tárgyakat a játékában. Ezt felnőttként újra kell tanulni.
Én ezt tanulom és még sokat kell tanulnom ahhoz, hogy egyéb képességeimmel együtt igazán jól működjön a bábozásom.

Nagyon szépen köszönöm a válaszaidat!
Cservenka Ferenc legközelebb a bábszínház Zárogatóján bemutatásra kerülő A halász és a nagyravágyó felesége című darabban látható, a halász szerepében.
Cservenka Ferenc legközelebb a bábszínház Zárogatóján bemutatásra kerülő A halász és a nagyravágyó felesége című darabban látható, a halász szerepében.
Jegyvásárlás: ITT!